A Leopárdgekkó 

                                                                     Tartása: 

 

A terrárium

 

Egy-két leopárd gekkónak elég egy mindössze 60 x 40 x 40 cm-es terrárium viszont 3-4 gekkónak már egy 100 x 40 x 40 cm-es terrárium szükséges. Gekkóink még jobban érzik magukat egy műsziklával hátterezett terráriumban, amire

felmászhatnak és napozhatnak, persze az sem nagy baj, ha nincs ilyen. Egy leopárd gekkó terráriumából semmiképpen sem hiányozhat valami búvóhely, ahol elbújhatnak/pihenhetnek nappal. Mindenképpen annyi búvóhelyet helyezzünk be, ahány állatot tartunk a terráriumban. Erre tökéletesen megfelel a terrarisztikai boltokban kapható műgyantából készült búvóka, viszont ha akarunk, mi is csinálhatunk nekik valami "bunkert" fákból, kókuszdió hélyból, kövekből. Ilyeneket gyűjthetünk akár egy erdei séta során is, de sohase felejtsük el az általunk gyűjtött tereptárgyakat alaposan letisztítani. Talajnak homokot használjunk, ami lehet enyhén kavicsos is, viszont a fiatal állatoknak inkább papírtörlőt helyezzünk be, ami nem valami dekoratív, viszont megakadályozza, hogy a fiatal és tapasztalatlan állatok pl. vadászat közben, homokot nyeljenek, ami bélelzáródást okozhat. Dekorációnak helyezhetünk be köveket, faágakat és növényeket, pl.: aloe verát, gyöngyös sávosfüvet, tarka ananászt. Itatótálat semmiképpen se felejtsünk el 

 betenni mert állatunk minden nap inni fog belőle. Etetőtálat is helyezhetünk be gekkónknak de ha mi etetjük  állatainkat, akkor nem  szükséges, inkább akkor tegyünk be állatainknak etetőtálat, ha 3-4 gekkót tartunk együtt.


Világítás

Mindössze egy 50 vagy annál több wattos melegítő izzóra lesz szükségünk. Ügyeljünk arra, hogy ne tegyük az üvegre a lámpát mert a forróságtól az üveg megrepedhet. Ezért inkább helyezzük a szellőző rácsra.

   


Hőmérséklet

 

A leopárd gekkó, mint sivatagi (kősivatagi) állat, meleg környezetben él, ezért ehhez kell igazodnunk "lakosztálya"

kialakításkor is. A terrárium alaphőmérséklete 28-30°C legyen, a napozóhelyen lehet akár 32°C is.

Mivel  a sivatagi éjszakákon a természetben is nagy a lehűlés, nyugodtan hagyhatjuk éjszaka lemenni a hőmérsékletet

20-22°C-ra. A fűtéshez használhatunk melegítő követ, fűtőlapot, talajfűtő kábelt és melegítő izzót. Ezek közül semelyikkel sem égetik meg magukat. Még jobb ha UVB fénycsövet is használunk de ez nem létfontosságú hiszen a leopárdgekkó ejszakai állat és legtöbb idejét a búvóhelyén tölti.


Táplálás

 

Enni adhatunk nekik tücsköt, lisztkukacot, viaszmoly lárvát, gyászbogárlárvát (csak a kifejlett egyedeknek) néhányan szopós egeret is adnak a kifejlett gekkóknak de ez nem kifejezetten ajánlott. A tücsök a kedvencük. A fiatal gekkókat naponta vagy elég mindössze 2 naponta etetni tücsökkel, lisztkukaccal vagy viaszmoly lárvával, a kifejlett egyedeket 2-3 naponta etessük. Sose felejtsük el minden nap vitamin-porozva felkínálni az eleségállatot és hetente egyszer pedig kálcium-porozva.


Itatás

 

Itatótálnak megfelelő a kereskedelemben kapható hüllő itató, de akár egy befőttes üveg tetejét is használhatjuk, ami  

szintén nem valami dekoratív de a célnak megfelel. Inkább langyos vizet adjunk nekik, mert a hideg víz torokgyulladást okozhat. A vizet kétnaponta cseréljük, mert a sivatagi terráriumban hamar elpárolog a folyadék.


Kézbevétel/kézhez szoktatás

 

 A leopárd gekkó kézhez szoktatása nagyon egyszerű és ha rendszeresen vesszük ki a terráriumból, egészen szelíd  és kezes  lehet.

Érdemes elkezdeni még fiatal korukban kézhez szoktatni őket, mert ez nagykorukban szinte lehetetlen. Nyugodtan kivehetjük őket minden nap, ez különösebben nem stresszeli őket. A kézbevételnél mindig legyünk türelmesek és óvatosak, nehogy valami baja legyen az állatnak. Először nyúljunk a  hasuk alá (a két mellső lábuk mögött) majd emeljük ki. A másik kezünket is tartsuk az állat alá, hogy "biztos ponton" érezze magát és nehogy elugorjon. Inkább ülve "játszadozzunk" a gekkóval, mert így ha elejtjük, kisebbet esik. Akár  az ágyra is letehetjük futkározni mellettünk és engedjük, hogy felmásszon a karunkra, lábunkra.  


A terrárium takarítása/tisztántartása

 

A terráriumon 3-4 hetente (a terrárium tisztaságától függően) végezzük el a nagytakarítást, ami a következőképpen zajlik:

Először vegyük ki a tereptárgyakat, növényeket és egyéb berendezési tárgyakat, majd lapátoljuk ki a homokot egy kisebb lapáttal. Ezután súroljuk le a terrárium belsejét vízzel de semmiképp se használjunk ablak/üveg  tisztítót. Ha még tisztább terráriumot szeretnénk, kívülről is lemoshatjuk ablaktisztítóval.